Keep up with Armagh i

Shortlist announced for ABC Junior Sports Awards 2018

Nominees have been shortlisted for the Armagh, Banbridge and Craigavon Junior Sports Awards.

The Awards will take place on Friday September 2018 in Craigavon Civic and Conference Centre at 7pm.

Lord Mayor, Councillor Julie Flaherty said: “I am delighted to announce the short listed nominees for the Junior Sports Awards.

“It is fantastic to see the high standard of young athletes from within our Borough and I am looking forward to a superb night of celebrating their sporting achievements.”

Padraic McKeever, Managing Director of House of Sport Intersport – Awards sponsor – added: “House of Sport
Intersport have been a proud category award sponsor of past Armagh Banbridge and Craigavon Junior Sports Awards events, but we are delighted to now be named as the Headline Sponsor for these prestigious awards.

“We would like to congratulate all those young people nominated and I know the selectors had a difficult task given the very high standard of sporting achievements.

“We are looking forward to the awards evening and getting to meet all our local sports stars of the future.”

The nominations in each category are as follows:

Sports Person with a Disability

Josh McCauley Aquatics

Sammy Willis Aquatics

Billy Wilson Golf

Junior Male of the Year

Paul Og Sherry Angling

Rory Corner Badminton

Sam Topping Cricket

Edward Rowe Golf & Hockey

Arlen Steenson Karate

Adam Wilson Swimming

Junior Female of the Year

Cliodhna McKenna Angling

Sinead Byrne Archery

Laura Comer Badminton

Zoe Lindsay Cycling

Molly Hoey Football

Abbie Corbett Gymnastics

Jodi Simmons Hockey & Table Tennis

Hannah Mullin Mountain Biking

Alex Finney Showjumping

Julia Knox Swimming

Nicole Larmour Table Tennis

Jodie McKew Taekwondo

Junior School Team of the Year

Tandragee Junior High School Minor Boys Athletics Team

King’s Park Primary School Girls Cross Country Team

Lurgan Junior High School U12 Boys Football Team

Mullavilly Primary School Boys Football Team

St Patrick’s College Banbridge U13 Gaelic Football Team

Armstrong Primary School Girls Hockey Team

Banbridge Academy U15 Boys Hockey Team

Banbridge Academy Junior Girls Doubles Rowing Team

St Ronan’s College Year 8 Girls Swimming Team

Banbridge Academy U13 Girls Table Tennis Team

Junior Club Team of the Year

Derrynoose Gaelic Athletic Club U14 Girls Gaelic Football

Derrynoose Gaelic Athletic Club U14 Girls Camogie Team

Dromore Ladies Hockey Club U13 Team

Portadown Ladies Hockey Club U11 Team

Portadown Boat Club Junior Doubles Team

Youth Male of the Year

Jake Fisher Angling

Nahum Thompson Archery

Connor Crowe Athletics

Christopher Hutchinson Football

Cailum Meara Motocross

Daniel Wiffin Swimming

Youth Female of the Year

Holly Mulholland Athletics

Leanne Donnelly Camogie & Gaelic Football

Niamh McKiverigan Cycling

Nadia Benallal Hockey

Nikkala Pokojski Karate

Youth School Team of the Year

St Patrick’s Grammar School Armagh U16 Boys Basketball

St Catherine’s College Armagh Camogie Team

St Catherine’s College Armagh Girls Gaelic Football Team

St Ronan’s College Boys Gaelic Football Team

Banbridge Academy 1st XI Girls Hockey Team

Royal School Armagh 1st XV Rugby Team

Youth Club Team of the Year

Keady & District Angling Club A Team

Portadown Ladies Hockey Club Under 15 Team

School Coach of the Year

Cliodhna McDaid Basketball

Ciara Hayes Camogie Ladies Gaelic Football & Netball

David Wilson, Micky Donnelly & Collie Fegan Gaelic Football

Mark Miskelly Hockey

Willie Faloon & Chris Parker Rugby

Club Coach of the Year

Mark Evans Hockey

Kevin Broderick Karate

Volunteer

Rhys McDonnell Karate

Emma Rankin Swimming

For further information on the Armagh, Banbridge and Craigavon Junior Sports Awards, contact the Sports Development Unit on 028 4066 0637.

Join Our WhatsApp

Don't miss a headline with a daily round-up as well as major breaking news. Message 'News' to 07938050001.

Most read today

More in Sport